Zespół Duo Dance

Autor: Manager Ania

CZYM SIĘ KIEROWAĆ WYBIERAJĄC ZESPÓŁ NA WESELE?

Za ile i jak długo?

Oczywiste jest, że zamawiając kapelę patrzy się na koszty. Często bywa tak, że im więcej osób w kapeli tym drożej – przecież trzeba opłacić każdego muzyka. Jednak nie zawsze „kilkunastoosobowa” grupa jest warta swojej ceny, dlatego warto zastanowić się czy nie lepiej wziąć DUO, trio czy kwartet, grający na podstawowych instrumentach. W takich kapelach często zdarza się tak, że jedna osoba gra na kilku instrumentach w zależności od utworu – takim sposobem można mieć tańszą orkiestrę z ciekawym wykonaniem. Aczkolwiek brzmienie mniejszego składu będzie inne niż zespołu z perkusistą.

Podobno powodzenie weselnej zabawy zależy od jedzenia i dobrej kapeli. W wyborze orkiestry na „ten wyjątkowy dzień” pomogą Wam odpowiedzi na kilka pytań.

Kolejna kwestią jest czas pracy muzyków, który również rzutuje na cenę usługi. Przeważnie zespoły grają od początku imprezy do czwartej rano. Aczkolwiek wesela są różne i jedno skończy się szybciej a inne będzie trwać „do białego rana”, wtedy często organizatorzy decydują się przedłużyć imprezę i proszą kapele o dodatkowe godziny pracy. Większość zespołów dolicza sobie wówczas kilka „stówek” – warto więc dowiedzieć się wcześniej o dodatkowe koszty.


W dzisiejszych czasach ceny kapel są przeróżne – warto zachować zdrowy rozsądek. Wiadomo, że w obliczu kosztów weselnych różnica pięciuset złoty nie jest duża a czasem może zadecydować o dobrej zabawie gości – lecz trzeba pamiętać, że nie zawsze cena świadczy o jakości, choć też nie ma co przesadzać z „grajkiem na promocji”.


Jakie mają doświadczenie?

Na początku zapytajcie czy jest w zespole wodzirej który prowadzi imprezę i czy organizują zabawy weselne – z oczepinami na czele, podziękowania dla rodziców i wszelkie inne atrakcje jakie przewidujecie na waszym przyjęciu.


Doświadczenie w tej branży to jedna z podstawowych kwestii – przecież wesele to nie koncert! Zespół – a konkretnie konferansjer (osoba z kapali odpowiedzialna za prowadzenie całej imprezy) musi poradzić sobie w każdej sytuacji – a wiadomo jak to bywa na weselach „zakrapianych alkoholem”. Kapela to nie tylko muzycy, którzy grają i śpiewają – żeby wesele było udane muszą zachęcać gości do zabawy, proponować toasty, dedykacje, prowadzić zabawy itd. Dlatego nie krępujcie się zapytać orkiestry o to ile lat grają i jakie mają doświadczenia – większość kapel chętnie się z Wami nimi podzieli.


Pamiętajcie, że doświadczony i profesjonalny zespół powinien też dobrze wyglądać, zapytajcie czy mają i jakie przeznaczone stroje sceniczne na tą okoliczność!


Co i jak grają?

Repertuar orkiestry to kolejna bardzo ważna kwestia. Zespoły weselne często moją już określony kierunek muzyczny. Jednak są też muzycy, którzy są na tyle elastyczni i  że będą w stanie dopasować się do waszych wymagań.


Aby nie sprawdzać czy orkiestra Wam się podoba dopiero na waszym weselu warto posłuchać jak grają wcześniej. Każdy zespół powinien mieć swoją stronę internetową na której będziecie mogli posłuchać ich utworów, warto zapytać czy mają swoją płytę albo czy możecie przyjechać na próbę lub imprezę, na której grają i posłuchać ich na żywo.


Bardzo dobry sposobem na wybór kapeli jest też poczta pantoflowa – możecie zapytać swoich znajomych o podobnym guście o wrażenia z imprezy na której grała dana grupa.


Kolejna ważna sprawa – pierwszy taniec – zapytajcie czy są w stanie zagrać dany utwór lub czy mają możliwość odtworzenia go z płyty. Jeśli macie swoje ulubione utwory, przy których chcecie się bawić na weselu to stwórzcie play-liste. Porządna orkiestra będzie w stanie przygotować się z danym repertuarem do imprezy. Nie zapomnijcie też zapytać o długość przerw i bloków muzycznych – żeby Wasi goście się nie nudzili


Jeśli macie jakiekolwiek inne pytania o których my zapomnieliśmy to nigdy nie krępujcie się zapytać – w końcu to Was najważniejszy dzień!